Главная » Гранітні пам’ятники » Військові надгробки в Україні та світі

Військові надгробки в Україні та світі

Ставлення суспільства та держави до пам’яті про загиблих воїнів-героїв відображається, перш за все, у стані військових цвинтарів та військових надгробків. Шанобливе та дбайливе ставлення свідчить про визнання внеску полеглих воїнів у збереження незалежності та територіальної цілісності України. Мова йде не лише про сучасні поховання, а й про кладовища минулих століть.

На могилах воїнів доцільно встановлювати однакові військові надгробки. Так не залишається місця для соціального розшарування. Усі герої: бідний і багатий, рядовий і генерал, оскільки віддали для захисту Вітчизни найдорожче – власне життя. Практику встановлення однакових (типових) пам’ятників для військових впроваджено у більшості країн Європейського союзу. Окрім того, військових ховають на окремому військовому цвинтарі або у спеціально відведеному місці на комунальному цвинтарі.

Український Інститут Національної Пам’яті розробив проект пам’ятника для воїнів АТО. Даний проект враховує українські традиції встановлення надмогильних пам’ятників для військових. За цим проектом встановлюються надгробки для полеглих воїнів у зоні АТО за згодою рідних. Загальний розмір такого виробу 170х70 см. Виготовлений він із граніту чорного кольору. Матеріал для виготовлення пам’ятника вибраний не випадково, адже граніту притаманні значні переваги, порівняно з іншими породами.

пам'ятник воїну АТО

Проект українського типового пам’ятника для військових

За даними сайту Українського інституту національної пам’яті: //www.memory.gov.ua/

На основі запропонованого проекту виготовлено та встановлено надмогильні пам’ятники для воїнів АТО у різних містах України

військові надгробки

м. Херсон

військові надгробки

м. Херсон

військові надгробки

м. Вінниця

військові надгробки

м. Рівне

В Україні одним із перших військових поховань є Меморіал Українським Січовим Стрільцям на Янівському цвинтарі. На могилах бійців встановлено козацькі хрести із викарбуваними тризубами на верхньому рамені.

військове поховання

Меморіал Українським Січовим Стрільцям на Янівському цвинтарі.

Козацькі надмогильні пам’ятники

У давні часи козацькі поховання робили у формі курганів. Після смерті козака усе його майно продавалось, а на виручені гроші справляли поминки. Усі хто приходив пом’янути померлого кидали на могилу по три шапки землі (на 9-й та 40-й день традиція кидання землі повторювалась). Таким чином виростали кургани. Чим більше приходило людей, тим більшим виростав курган. Видатних отаманів вшановували протягом десятиліть. Згодом на місці курганів почали виростати хрести.

козацький пам'ятник
козацький пам'ятник
козацький пам'ятник
козацький пам'ятник

Військові надгробки у країнах Європи

У Європі типові надмогильні плити почали встановлювати під час наполеонівських війн, зокрема полеглим у битві під Ватерлоо. Усі країни-учасниці І Світової війни встановлювали своїм загиблим воїнам однакові надгробки. Перегляньте типові надмогильні пам’ятники військовим у різних країнах.

військові надгробки

Англія

військові надгробки

Ізраїль

військові надгробки

Німеччина

військові надгробки

Польща

військові надгробки

Туреччина

військові надгробки

Франція